Çocuğumun göğsü ağrıyor!

Baş ağrısı ve karın ağrısından sonra çocuklardaki en sık 3. sıradaki ağrı göğüs ağrılarıdır.

Göğüs ağrısı nedir?

Kalp hastalıkları çocuklardaki göğüs ağrısının nedenleri arasında çok az bir yere sahiptir. Ancak nadir görülen kalp kaynaklı sebeplerin oldukça şüpheci bir gözle değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Bu sebeplerin büyük bir kısmının ciddi sorunlara yol açabileceği unutulmamalıdır.

Çocuklarda göğüs ağrısın kalp ile ilişkili nedenleri nelerdir?

Göğüs ağrılarının %5'i kardiyak nedenlerden kaynaklanmaktadır. Kalp kasının kalınlaşması, koroner arter anomalileri, kapak gevşeklikleri, bazı damar kapak darlıkları, ritm bozuklukları göğüs ağrısı yaratabilir. Eğer göğüs ağrısına aşağıdakiler eşlik ediyorsa kalbe ait nedenler düşünülür ve ileri tetkiklerin yapılması önerilir;

göğüs ağrısının egzersizle beraber olması ya da artması

göğüs ağrısının genel durum bozukluğu yaratması (bayılma, terleme gibi)

tam yeri lokalize edilemeyen sıkıştırıcı ağrılar

çarpıntı birlikteliği

kalp ameliyatı geçilmiş olmak

ailede ani ölüm ya da genç yaşta ölüm öyküsü olan olgular

ailede kalp kası kalınlığı olan hasta öyküsü bulunması

Kardiyak kökenli göğüs ağrılarına genellikle senkop, çarpıntı gibi yakınmalar eşlik eder, eforla provake olan ağrılardır. Fizik incelemede patolojik bulgular vardır; EKG ve telekardiyografide de patolojiler saptanır. Bu tip ağrılar çocuk kardiyoloğu tarafından değerlendirilmelidir.

Kalp dışı kaynaklı göğüs ağrıları nelerdir?

Sık görülen şekli meme altında iğne batar gibi, aralıklı tekrarlıyan ancak aralarda tamamen geçen ağrılardır. Kas krampları şeklindedir ve ağrı noktasal gösterilir, kas dokusu eşlik ettiğinden solunumla batma hissi artabilir, kısa sürelidir, defalarca tekrarlayabilir. Bunun dışında göğüs kafesi eklem birleşme yerlerinde yangılanmalar diğer sebeplerdendir. Nadiren çocuklar ağır egzersiz, ağır yük kaldırma gibi vücudun üst kısmının kullanılması gereken durumlardan sonra da göğüs ağrısından şikayet edebilirler. Bu tip kas ağrılar sıklıkla omuzun hareketi ile artış göstermeye eğilimlidirler. Öksürük göğüs duvarı ve karın üst kısmındaki kaslarda ağrı hissine neden olabilir. Okul çağındaki çocukların sınav stresleri, okul başarıları, aldıkları eğitimin kalitesi ve gelecek kaygıları göğüs ağrısı nedeni olarak karşımıza sık olarak çıkmaktadır. Sindirim şikayetlerine bağlı göğüs ağrısı olabilir. Özellikle ülser ve asit reflüsü gibi durumlarda göğüs kemiğinin altında yanma hissi olarak ortaya çıkabileceği gibi, çocuklar çoğu kez bu hissi tarif etmede güçlük yaşarlar. Ağrı yemeklerle ilişki gösterir. Ataklar şeklinde gelen aile öyküsü pozitif olan ağrılarda ailevi Akdeniz ateşi, ataklar şeklinde gelip egzersizle provake olan ağrılarda astım akla getirilmelidir.

İstanbul Bahçelievler Medicalpark Hastanesi  

Hastanemizde tamamlayıcı sigorta geçerlidir.

Hastanemizde çocuk kalp cerrahisi hastaları Altınbaş Üniversitesi uygulama hastanesinde SGK kapsamında tedavileri yapılmaktadır.

Konuyla ilgili bilgi almak için Kordinatörümüz Mustafa Bey'e 

05372175044

direkt arayabilir ya da aynı numaraya whatsupdan raporlarınızı yollayabilirsiniz. Kısa zamanda dönüş sağlanacaktır.

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller tugcinborapolat.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2021