Çocuklarda Spora Uygunluk Raporu

Son 15-20 yılın yaşam biçimine bakıldığında şehir hayatının çocuklarımızı oldukça hareketsiz bıraktığını söyleyebiliriz.

Son 15-20 yılın yaşam biçimine bakıldığında şehir hayatının çocuklarımızı oldukça hareketsiz bıraktığını söyleyebiliriz. Özellikle mahalle dostluklarını ve yeterli oyun alanlarının yetersiz kaldığı şehirlerimizde çocuklarımız hareketten yoksun bir hayat sürüyorlar. Bu durum yeterli spor aktivitesi imkanı bulunmayan bu çocuklarda metabolik sorunları da beraberinde getirmektedir. Günümüz çocukları çabuk kilo alan, kilolu, çabuk yorulan, efor anında çabuk terleyen, üşengeç, bireysel ve yanlız, kalabalık ortamlarda panik atak eğilimleri fazla olan bireyler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu sebeple çocuklarımızı özellikle en az bir kolektif yardımlaşmalı bir spor dalında mutlaka değerlendirmeliyiz.

Çocuklarımızın bu sporlara uygunluğu mutlaka çocuğun efor kapasitesi, istenilen spor dalına uygunluğu çocuk kardiyologları tarafından yapılacak ekokardiyografi, EKG ve efor testleri ile değerlendirilmelidir. Her spor dalı her çocuk için uygun olmayabilir. Örneğin çok efor gerektiren bir dal o güne kadar spor yapmamış bir çocuk için sıkıntılı olabilir. Efor kapasiteleri düşük çocuklar aileye ve çalıştırıcısına raporlanarak kondüsyon çalışmalarının arttırılması ile süreç daha verimli hale getirilebilir.

Spor yapabilir raporu mutlaka çocuk kardiyolojisi hekiminin değerlendirmesi gereken yukarıda belirtilen konular dışında kalp kası kalınlaşması, koroner damar anomalileri gibi hayati ve telafi edilelemez sonuçları olabilen hastalıklarında tanınması açısından önemlidir. Basit EKG tetkikleri dahi iyi yorumlanamazsa ölümle sonuçlanabilecek ritm bozuklukları atlanabilir.

Benim önerim spor yapabilir raporları özellikle 10 yaş üzeri çocuklarda mutlak suretle çocuk kardiyolojisi hekimlerinin değerlendirmesi gereken ve yıllık kontrollerle tekrarlanması gereken titiz bir muayene süreceden sonra verilmelidir.

Kliniğimizde detaylı ekokardiyografi, EKG, tansiyon ölçümleri ve efor testi ile spora elverişli, spor yapabilir raporu verilebilmektedir. Özellikle 500 de 1 gibi sık oranda görülen kalp kası kalınlaşması profösyonel spor yapan çocuklarda sporcu kalbi ile karıştığından kayıtları tutularak yıllık değişimler titizlikle izlenmektedir.

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller tugcinborapolat.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2021