Hipoplastik sol kalp sendromu ve kliniğimiz

Kalbimiz sol ve sağ kısımları ayrı ayrı çalışır. Sol kısım tüm vücudu kanlandırır, sağ taraf ise akciğere kirli kanı (oksijeni düşük) gönderip oksijenlenmesini sağlar.

Kalbimiz sol ve sağ kısımları ayrı ayrı çalışır. Sol kısım tüm vücudu kanlandırır, sağ taraf ise akciğere kirli kanı (oksijeni düşük) gönderip oksijenlenmesini sağlar. Hipoplastik sol kalp sendromunda sol kalbi oluşturan yapılar ve damarları (aort, aort kapağı, sol ventrikül ve mitral kapağı ) gelişmemiştir. Yani sol kalp yapıları vücudu kanlandıramaz. Bu tarafın yükünü de doğumdan önce var olan PDA dediğimiz bir damar aracılığı ile sağ kalp yapıları karşılar. Hayatın devamlılığı için doğumdan birkaç gün sonra kapanan PDA'nın açık kalmasını sağlanmak gerekir. Bu sendromla doğan bebeklerin teni kısa sürede kül rengi olur. Hızlı ve zor solunum yaparlar ve beslenmelerinde de sorunlar görülür. Bu bebekler hızlı bir şekilde yoğunbakım şartlarına alınması gerekir. Maalesef ki müdahale edilmeyen bebeklerin yaşam şansı yoktur. Günümüzde Norwood, Damus Kaye Stansel cerrahileri ve biz pediatrik kardiyologların girişimleri ile cerrahinin birlikte uygulandığı hibrid tedaviler uygulanmaktadır. Tüm bu ameliyatların asıl amacı; sağ karıncığın sadece oksijenlemiş kanı vücuda pompalamasını sağlamak ve oksijenden fakir olan kanla oksijenden zengin kanın karışmasını önlemektir. Dünya literatüründe hipoplastik sol kalp sendromu ile doğan bebeklerin ilk cerrahiyi geçme oranları %30-50 kadardır. Yenidoğan kardiyak cerrahisinin en uç noktası olan bu girişimler, Amerika Birleşik Devletlerinde prestijli hastane statüsünü belirleyen uygulamaklardır.
Çalıştığım kliniğin bu konuda tecrübesi yüksektir. Bilinmelidir ki cerrahi işlem kadar ve hatta daha değerli olan yetişmiş ve tecrübeli yoğunbakım ekibi ve tam donanımlı yoğunbakım servisidir.
Yukarıda sayılan cerrahilerin tümü ve hibrid işlemler başarı ile yapılmaktadır. Hastaların yatış süreleri literatüre yakın sürelerde, ortalama 45 gündür. Sağ kalım oranlarımız dünya literatürüne yakın %30’lar seviyesindedir.
Ancak unutulmamalıdır ki bu hastalık 2. ve 3. Basamak cerrahileride gerektirmektedir. Hasta sahipleri bu hastalığın tedavisinde tercih edecekleri kliniğin bu konudaki tecrübesini mutlaka sorgulamalıdırlar.

Hastanemizde çocuk kalp cerrahisi hastaları Altınbaş Üniversitesi uygulama hastanesinde SGK kapsamında tedavileri yapılmaktadır.

Konuyla ilgili bilgi almak için Kordinatörümüz Mustafa Bey'e 

05372175044

direkt arayabilir ya da aynı numaraya whatsupdan raporlarınızı yollayabilirsiniz. Kısa zamanda dönüş sağlanacaktır.

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller tugcinborapolat.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2021